O nas

2 listopada 2014r. minęło 30 lat działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Małdytach. Na początku była to jednoosobowa placówka z siedzibą w Urzędzie Gminy. W latach 1984/90 nasz Ośrodek nie posiadał własnej bazy lokalowej, dlatego swoją pracę łączył z działalnością Klubów, świetlic, szkół i Ośrodka „Nowoczesna Gospodyni”. Przez krótki czas korzystaliśmy z Sali widowiskowej mieszczącej się przy trasie E7. Na terenie gminy Małdyty istniało wtedy 9 klubów i świetlic mających etatowych gospodarzy. Wybudowano 5 świetlic dla potrzeb mieszkańców wsi, którymi opiekowały się organizacje, koła bądź sami mieszkańcy. Zostały utworzone stałe formy działalności Gminnego Ośrodka Kultury: - poranki filmowe dla dzieci w każdą niedzielę - 2 koła plastyczne dla dzieci w Małdytach i Dobrocinie - koło plastyczne dla dorosłych - młodzieżowy zespół folklorystyczny Tańców Warmii i Mazur w Dobrocinie - zespół tańca towarzyskiego przy Państwowym Domu Dziecka w Szymonowie - zespół tańca towarzyskiego i współczesnego przy szkole podstawowej w Małdytach Ponadto istniało 12 punktów bibliotecznych i 17 kół Gospodyń Wiejskich. W roku 1990 Gminna Spółdzielnia w Małdytach przekazała pomieszczenie Klubu Rolnika dla Urzędu Gminy. W związku z tym GOK mógł zaadoptować ( nazwany później Klub Mozaika) lokal na swoje potrzeby. Od tego roku działalność Ośrodka skoncentrowała się na prowadzeniu kół zainteresowań takich jak: nauka gry na gitarze, pianinie, prowadzenie zespołu teatralnego, spotkania koła plastycznego dzieci i dorosłych, próby zespołu tanecznego, pracowni fotograficznej, organizacja kursu językowego oraz na organizacji imprez okolicznościowych, rozrywkowych, rekreacyjnych i wystaw. W ramach informacji przez jakiś czas wydawane było pismo informacyjne Wiadomości Małdyckie. Organizowano wycieczki do teatru i na wystawy. Reaktywowano również Koło emeryta Złota Jesień. Ponadto GOK sprawował opiekę merytoryczną nad klubami i świetlicami w gminie. W roku 1998 Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przeniesione zostały do obecnego budynku. Wówczas wzbogaceniu uległy zasoby lokalowo – sprzętowe. Utworzono pracownię komputerową oraz zakupiono sprzęt nagłaśniający. GOK rozwijał się, organizowane były imprezy kulturalno – rozrywkowo – rekreacyjne, prowadzone były dla dzieci i młodzieży zajęcia taneczne, muzyczne i plastyczne. Dzieci i młodzież uczestniczyła w konkursach i wystawach plastycznych, konkursach wokalnych, tanecznych recytatorskich nie tylko na poziomie gminnym ale także powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Działalność Ośrodka Kultury na przestrzeni tych 30 lat ulegała ciągłym zmianom, których wyznacznikiem stały się potrzeby mieszkańców oraz możliwości instytucji. Niektóre z tych przedsięwzięć nie są już kontynuowane, ale dzięki zdobytemu doświadczeniu stały się inspiracją do obecnej działalności. Kolejnym ważnym okresem w działalności Gminnego Ośrodka Kultury był rok 2012, kiedy to Gminny Ośrodek Kultury został przekształcony w Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. W związku z tym pod nasza opieką znajduje się obecnie Kompleks boisk sportowych Orlik 2012 oraz Centrum sportowo Rekreacyjne. Budowa tego obiektu była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007/2013. Kompleks Rekreacyjno Sportowy nakłada na nas kolejne zadania, którym trzeba sprostać. Pracownicy Ośrodka od kilku lat systematycznie uczestniczą w procesie edukacyjnym aby nasza instytucja spełniała oczekiwania i potrzeby lokalnej społeczności. Chcielibyśmy wspomnieć o artystach którzy na nasze zaproszenie odwiedzili naszą gminę: min. Cygański Zespół Pieśni i Tańca ROMA, Teatr marionetek z Pragi, Kabaret Friko, aktorka Danuta Markiewicz, pisarka Wanda Chotomska, pisarz Marek Nejman, pisarz Zdzisław Nowak, piosenkarz Andrzej Rybiński, zespół rockowy VALDO, zespół WEEKEND, zespół TOPLES, Tomek Długosz Band, zespół Mejk, zespół The Postman, zespół rockowy Sierociniec, Kabaret z Kopydłowa – zespół spotkania z balladą, Zespół cygański ROMANCA, kabaret PAKA, zespół The Chance. Podsumowując, chcielibyśmy zaznaczyć, że dotychczasowa historia i działalność GOK – u związana jest nieodłącznie z ludźmi kultury, którzy przyczynili się do rozwoju tej instytucji.